תאיר נרי > דבר תורה > התוכניות של הקדוש ברוך הוא טובות – הרב ניר בן ארצי שליט"א

יעקב מגיע ללבן בלי כסף

כשאליעזר עבד אברהם הולך להביא אישה ליצחק, הוא לקח עמו מתנות רבות, תכשיטים וכלי כסף וזהב, התורה מספרת לנו, על המתנות אליעזר נותן לרבקה מתנות רבות כאות תודה: ”נֶזֶם זָהָב, בֶּקַע מִשְׁקָלוֹ, וּשְׁנֵי צְמִידִים עַל יָדֶיהָ, עֲשָׂרָה זָהָב מִשְׁקָלָם”. ואחר כך גם למשפחתה: " וַיְהִי, כַּאֲשֶׁר שָׁמַע עֶבֶד אַבְרָהָם אֶת-דִּבְרֵיהֶם; וַיִּשְׁתַּחוּ אַרְצָה, לַיהוָה. וַיּוֹצֵא הָעֶבֶד כְּלֵי-כֶסֶף וּכְלֵי זָהָב, וּבְגָדִים, וַיִּתֵּן, לְרִבְקָה; וּמִגְדָּנֹת–נָתַן לְאָחִיהָ, וּלְאִמָּהּ"

 גם יעקב יצא מבית יצחק עם כסף וזהב אבל אליפז, בציווי אביו, רודף אחריו, כדי להרוג את יעקב. משיג אותו ולוקח ממנו את הכסף, וכדי לקיים את ציווי אביו מציע יעקב לאליפז שייקח את כספו וממילא "עני חשוב כמת".(ילקוט ראובני פרשת ויצא אות ב

יעקב מגיע ללבן בלי כסף.

כדי לשאת את רחל ולאה יעקב צריך לתת תמורה. והוא מכן לעבוד, ארבע עשרה שנה עבד, עבור רחל ולאה.

התוכניות של הקדוש ברוך הוא טובות

יעקב מגיע בלי כסף זה מה שגורם לו להישאר בבית לבן. שם נעשית הבנייה של משפחת יעקב, הוא לוקח את לאה אחר כך את רחל ואחר כך גם את בלהה וזילפה וכך גם נולדים השבטים.

אם ליעקב היה כסף וזהב. הוא היה מגיע לבית לבן נותן לו כסף וזהב בדיוק כמו שעשה אליעזר בשעתו, לוקח את רחל וחוזר לבית אביו ובניין משפחתו של יעקב אבינו כמו שאנחנו מכירים לא היה קורה.

אליפז ועשיו כיוונו לרעה אך זה הפך לטובה. התוכניות של הקב"ה הן לטובה, גם כאשר נדמה שמשהו לרעתנו, לעתיד לבוא אותה רעה תהיה לטובה

 

 

 

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דלג לתוכןכפתור לפתיחת תפריט נגישותHandicapped logo whiteHandicapped logo black

תפריט נגישות

הצהרת נגישות