דלג על חיפוש
חיפוש
דלג על ניווט מהיר
ניווט מהיר
דלג על Banners
Banners

הרב ניר בן ארצי שליט"א ערוץ הראשון לכבוד לג' בעומר

"בשבילי רבי שמעון בר יוחאי" - תוכניתו של אורי רווח. תוכנית לכבוד לג' בעומר ששודרה בערוץ הראשון ביום שישי טז' אייר תש"ע 30/04/10

30/04/2010 15:00
 
ר' שמעון בר יוחאי, היה אחד מחמשת התלמידים הצדיקים שנשארו לר' עקיבא. רשב"י למד מר' עקיבא, גם בזמן שהתענה והתייסר בבית האסורים עד שיצאה נשמתו ב"אחד". למרות כל  זאת, לא פחד רשב"י מהרומאים ולא ברח מהם, אלא אדרבה, הוא רצה לעשות מהפכה כך שעם ישראל לא יימשך אחרי התרבות הרומאית, לא יבטחו בהם ולא ישלימו עם השלטון הרומאי בארץ. בזה רצה ר' שמעון להציל את עם ישראל ממזימת הרומאים - להפיל את ישראל לנצרות ולעבודות זרות שונות.

ההלשנה
רשב"י לא חשש מהרומאים וביטא את דעתו עליהם בקול רם. למרות ההלשנה של יהודה בן גרים לרומאים ורצונם להרוג את רשב"י, לא פחד ר' שמעון מהם ולא ברח למערה מתוך פחד , אלא שזו הייתה הדרכה מהקב"ה, כדי שישמר ויתעלה בקדושה ובטהרה וכך יוכל לכתוב ולהפיץ את ספר הזהר לכל הדורות הבאים. רשב"י, שבעצמו היה נזהר מאוד מכל לשון הרע, רכילות והלשנה, מלמד אותנו כמה חמורה היא ההלשנה והרכילות ולמה הן יכולות לגרום.

הניסים במערה
הקב"ה עשה לרשב"י ולבנו ר' אלעזר נס. הצמיח עץ חרוב ומעיין מים חמים אשר כמו המן במדבר וכמו המים מבאר מרים, ספקו להם את כל הנצרך להם לקיומם. בנוסף, הקב"ה האיר להם את המערה בנר רוחני. נשאלת השאלה  איך ר' שמעון ובנו למדו וכיצד כתבו הם את חידושיהם? אלא, שהיה כעין כדור אש שהיה כותב להם את החידושים שאותם ראה רשב"י ולמד אותם ושינן אותם יחד עם בנו עד אשר ידעום על פה. כך, לאחר שלש עשרה שנה, כאשר יצאו מן המערה, יכלו להוציא את ספר הזהר לעם ישראל.

ספר הזהר
בספר הזהר מצויים סודות החיים מאדם הראשון ועד התגלות המשיח והגאולה השלמה. סודות אלו אי אפשר היה ללומדם מהתורה שבכתב אלא רק בדרך כזו של קבלה - של טהרה וקדושה שלש עשרה שנה במערה, מעין קבלת התורה של משה בסיני.

מהות שמחת יום ל"ג בעומר
מכאן ניתן להבין, על מה השמחה המיוחדת ביום ל"ג בעומר. יום זה הוא יום מיוחד לרשב"י. ביום זה הוא התחתן, ביום זה הוא קיבל הסמכה וביום זה הוא נפטר. יום זה מציין את סיום תקופת הכאב על מות עשרים וארבעה אלף תלמידי ר' עקיבא ועשרת הרוגי מלכות וביום זה ישנה תוספת שמחה על קבלת ספר הזהר על ידי רשב"י, כיום שניתנה התורה בהר סיני. ספר הזוהר מחבר שמים וארץ ולחיבור זה מכוונת גם הדלקת המדורות. כנגד כל אש שדולקת למטה - יורדת תחילה אש מלמעלה. האש היא סמל לתורה המחברת שמים וארץ.

התפילות בציון הרשב"י
הבאים לפקוד את ציונו של רשב"י, צריכים לבקש ממנו מכל הלב  שיתפלל ויפעל עבורם, לפני בורא עולם. ובזכות הצדיק - הקב"ה ישמע את תפילתם. לרשב"י יש כח לבטל גזרות, להציל אנשים ממות לחיים ובתנאי שיתפללו מכל הלב. רשב"י הוא בין הצדיקים הנקראים "ישני עפר" כיוון שהוא מצוי במערה כמה עשרות מטר מתחת לציון, שלם בגופו, שוכב ונושם - אך ישן.

מסר לדורות
רשב"י אשר לא פחד מאף אחד בעולם, אפילו לא מהרומאים אלא רק מהקב"ה, מלמדנו, שלא נפחד מאומות העולם, לא נפחד מהמעצמות אלא רק מהקב"ה. הקב"ה בידו נפש כל חי, "לב מלך ביד ה'" הוא מעלה ומוריד ואין עוד מלבדו. על כן צריכים אנו ביחוד היום ללכת על פי הדרכתו של רשב"י וכדברי ספר הזהר (בתרגום) שבזכות ספר זה יצאו ישראל מהגלות לארץ ישראל.אמן.

 

 
 
 
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
עבור לתוכן העמוד